تولید محتوا برای اینستاگرام چگونه است؟

شما تک تک کلمات این مقاله را نمی‌خوانید. شاید در چند ثانیه تمامی تیترهای این مقاله را مرور کنید و شاید به صفحه‌ی اینستاگرام، لینکدین یا توئیتر ما را را مرور کنید. آمارهای مختلف نشان می‌دهد امروزه میانگین زمانی که می‌توان توجه کاربر را جلب کرد تنها ۸ ثانیه است. با این شرایط صاحبین کسب و کارهای خانگی، کسب و کارهای بزرگ و کوچک و حتی اینفلوئنسرها چگونه اقدام به تولید محتوا برای اینستاگرام می‌کنند تا کاربر را به خود جلب کنند؟ مخاطبین هدف چه محتوایی را دوست دارند؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به صورت جامع روش‌های جلب توجه مخاطب در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام را با هم مرور کنیم. همراهی با ما در این مقاله می‌تواند کمک کند تا در چند ثانیه مخاطبین را میخکوب کنید.

بهترین روش برای تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

تنها و تنها یک راز بزرگ در تولید محتوا برای اینستاگرام وجود دارد و آن چیزی نیست جز «درک مخاطبان». درک مخاطبان کلید طلایی رسیدن به جلب توجه بیشتر در شبکه‌های اجتماعی است. راز درک مخاطب در سنجش رفتار آن‌ها (لایک، کامنت، دایرکت) و یافتن راه‌های نو برای ارائه خدمت جدید به آن‌ها با ایجاد محتوای منحصر به فرد و متنوع است. این مهم از آن جایی از اهمیت فراوانی برخوردار است که هر چه بیشتر پیش می‌رویم، زمان‌هایی که ما در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم کوتاه‌تر می‌شود. نیر ایال (Nir Eyal) یکی از بزرگان صنعت بازاریابی محتوایی در کتاب «in his book Hooked» در این باره می‌گوید: چگونه می‌توان محصولاتی (در اینجا مقصود از محصولات تولید محتوای بصری به صورت اینفوگرافیک، صوت، موزیک، استوری و سایر انواع محتواست که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.) در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد تا مخاطب به صورت پیوسته ما را همراهی کند؟ در حالی که ما (کاربران) به صورت مداوم و ثانیه به ثانیه با انواع مختلف محتوا در شبکه‌های اجتماعی روبرو می‌شویم.

درک مخاطب

بدون شناخت واقعی و تحلیل درست از مخاطبان خود، امید کمی وجود دارد که بتوانید محتوای اینستاگرام جذاب و باکیفیت ایجاد کنید. در گام نخست می‌توانید با تعدادی از مخاطبین خود مصاحبه کنید. این مصاحبه می‌تواند به صورت حضوری، استفاده از پرسش نامه و گفت و گوی آنلاین باشد. با استفاده از این روش می‌توانید به خوبی درک کنید که آن‌ها چگونه از اینستاگرام استفاده می‌کنند. چه کسب و کار و پیج‌هایی (Instagram Pages) را اغلب دنبال می‌کنند. همچنین هدف آن‌ها از استفاده و دنبال کردن پیج‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی چیست؟ پس از این مراحل داده‌های کافی برای آن که بیابید آن‌ها چگونه محصول می‌خرند، ارزش‌های آن‌ها چیست در اختیار تیم شماست. این گونه می‌توانید با کمترین هزینه بالاترین بازدهی را داشته باشید. همچنین تقویم محتوایی مناسبی را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

ارزیابی عملکرد

سریع‌ترین مسیر برای تولید محتوا برای اینستاگرام این است که پس از انتشار محتوا، واکنش مخاطب را نسبت به آن ارزیابی کنید. برای ارزیابی محتواهای منتشر شده‌ی خود در اینستاگرام می‌توانید از Insight استفاده کنید. البته تحلیل و ارزیابی درست Insight می‌تواند به نتایج بسیار خوبی برسد اما ابزارهای دیگری نیز برای تحلیل صفحات اینستاگرام وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به SocialFox، phlanx، emplifi.io و سایر ابزارها اشاره کرد. با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل اینستاگرام، می‌توانید معیارهای کلیدی مانند تعامل فالوور، رشد فالوور، عملکرد هشتگ و موارد دیگر را بررسی کنید. در این باره می‌توانید مقاله «چگونه صفحه اینستاگرام را تحلیل کنید» را بخوانید.

اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی

به یاد داشته باشید، دامنه توجه کاربران عادی اینستاگرام از ماهی قرمز کوتاه‌تر است (تمرکز و توجه کاربران اینستاگرام تنها ۸ ثانیه است و توجه و حافظه‌ی ماهی قرمز ۱۲ ثانیه). برای جلب توجه مخاطبان هدف، مهم است که از ظرفیت تمامی شبکه‌های اجتماعی برای پیش برد اهداف کسب و کار و تولید محتوا برای اینستاگرام استفاده کنید. برای مثال کافی است سری به صفحه‌ی نتفیلیکس در اینستاگرام بزنید، آن‌ها با انتشار تصاویر مختلف سورئال و حتی یک تابلوی نقاشی یک کلیپ یا یک سریال یا یک فیلم را تبلیغ می‌کنند. در نقطه‌ی مقابل، این نوع نگرش به شدت موجب شده است که کنش‌های مختلفی نسبت به پست‌های منتشر شده‌ی در شبکه‌های اجتماعی دیگر کسب کنند. از این رو بهتر است پیش از انتشار هر پست از خود بپرسید، واکنش مخاطب به پست منتشر شده چه خواهد بود؟ آیا توانایی انتشار در شبکه‌های اجتماعی دیگر را دارد؟

لطفا کپشن جذاب بنویسید

کپشن‌های اینستاگرام جایی برای اضافه کردن هشتگ برای استفاده از قابلیت سرچ اینستاگرام نیست. باور کنید با استفاده از یک تگ لاین خوب، جمله‌ای تاثیرگذار و جذاب می‌توانید بسیار بیشتر از هشتگ بر مخاطب تاثیرگذاری داشته باشید. مخاطب در هر نوع شخصیت به شدت عاشق روایت و داستان است. این ویژگی می‌تواند کسب و کارها را به سمتی ببرد که از استعداد روایتگری برند خود استفاده نمایند. در عین حال آن‌ها به هدف نهایی که فروش یا جلب رضایت مخاطب است، برسانند. در تولید محتوا برای اینستاگرام لطفا کپشن جذاب بنویسید. کپشن جذاب در لحظه و کلمه به کلمه می‌تواند مخاطب را درگیر کند. در عین حال باید در فرمت‌های مختلف به تعامل با مخاطب نیز بی‌اندیشید و از او نظر خواهی کنید. شاید تنها بتوان یک جمله در مورد کپشن‌نویسی اینستاگرام گفت «کپشنی بنویسید که ارزش خواندن داشته باشد

به واکنش کاربر اهمیت بدهید

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) زمانی اتفاق می‌افتد که مشتری به صورت ارگانیک محتوایی را ایجاد می‌کند که به برند، محصول یا خدمات کسب و کار اشاره دارد. محتوای تولید شده توسط کاربران مختلف می‌تواند به عنوان یک تأییدیه‌ی قدرتمند برای برند کسب و کار باشد. این نوع محتوا می‌تواند مشتریان بالقوه را تشویق کند تا کسب و کار معرفی شده را جدی‌تر در نظر بگیرند. علاوه بر این، محتوای تولید شده توسط کاربر در واکنش به محتوای تولید شده‌ی کسب و کار، محتوای جدید و خلاقانه‌ای را برای بازاریابان اینستاگرام فراهم می‌کند تا آن را به اشتراک بگذارند.

تعامل حرف نخست در تولید محتوا برای اینستاگرام

برای بازاریابان اینستاگرام، محتوای اینستاگرام باید هدفی دوگانه داشته باشد. اولاً، محتوا باید ضمن جذب فالوورهای موجود، دامنه برند را افزایش دهد. دوم، محتوا باید به عنوان یک نیروی محرک برای فالوورها عمل کند تا از طریق رسانه‌های دیگر با برندکسب و کار ارتباط بیشتری برقرار کنند.

اینستاگرام می‌تواند دروازه‌ای برای ارتباط عمیق‌تر با مشتریان بالقوه و همیشگی کسب و کار باشد، اما برای اینکه دنبال‌کنندگان را به سمت برداشتن گام بعدی سوق دهید، باید «Call To Action» قانع‌کننده ایجاد کنید. معمولاً می‌توان یک call to action خوب را در کپشن اینستاگرام قرار داد. تلاش کنید در تولید محتوا برای اینستاگرام Call To Action را به گونه‌ای در نظر بگیرید که نتیجه‌ای قابل اندازه گیری داشته باشد.

تولید محتوا برای اینستاگرام و رقبا

همان طور که پیش‌تر در بخش ارزیابی عملکرد، اشاره کردیم، می‌بایست آن چه در اینستاگرام منتشر می‌کنیم را به صورت مداوم بررسی کنیم، اما این تنها گام نیست؟ کسب و کارها علاوه بر صفحه تجاری خود، می‌بایست اقدام به تجزیه و تحلیل دقیق از رقبا نیز نمایند. این بررسی می‌تواند علاوه بر کمک به رسیدن به استراتژی مناسب، می‌تواند شناخت بهتری از مخاطب را نیز ارائه نماید. موثر بودن تنها به استفاده از استعداد سازمان نیست. به یاد داشته باشید ما توان تجربه‌ی تمامی عوالم موجود در هستی را نداریم. علاوه بر این فرصت کافی برای آن را نیز نداریم. پس بهتر است از تجریبات دیگران نیز استفاده کنیم. استفاده از تجربه‌ی دیگران می‌تواند منجر به اشتباه کمتر شود و پیشرفتی دوچندان برای کسب و کار را در پی داشته باشد.

استوری بگذارید

استوری اینستاگرام یکی از اجزای پلتفرم است که سریع‌ترین رشد را نسبت به سایر ویژگی‌های این پلتفرم در بین کاربران داشته است. به گونه‌ای که استوری اکنون تعداد کاربران بیشتری نسبت به اسنپ چت (Snappchat) دارد. ایجاد استوری‌های منظم اینستاگرام را در برنامه‌ی تولید محتوا برای اینستاگرام در نظر داشته باشید، به خصوص اگر مخاطبان هدف افرادی در سنین نوجوانی و بیست سالگی هستند.

استوری‌های خوب اینستاگرام اغلب حاوی محتوای پشت صحنه‌ی کسب و کار است که به دنبال کنندگان اجازه می‌دهد به جنبه‌های مختلفی از برند دسترسی داشته باشند که دور از دسترس آن هاست.

تبلیغ و تولید محتوا برای اینستاگرام

دنیای رسانه هر چند بخواهد در بالاترین وضعیت به کسب و کارها فرصت برابر بدهد، باز هم نمی‌توان تبلیغ را در نظر نگرفت. تبلیغات در صفحات و شبکه‌های مختلف می‌تواند به کسب و کار کمک کند تا بیشتر شناخته شود. برای مثال اگر وب سایت دارید آیکون و آدرس صفحه‌ی اینستاگرام را در آن قرار دهید. خوشبختانه اکنون در شبکه‌های مختلف جایگاه ثابتی برای شبکه‌های مختلف قرار داده شده است. تلاش کنید تمامی صفحات خود و خصوصا اینستاگرام را در شبکه‌ها اجتماعی مختلف و رسانه‌های خود معرفی کنید. برای تبلیغات نیز می‌توانید با توجه به بودجه اقدام به تبلیغات کنید. این تبلیغات می‌تواند به صورت رپرتاژ، استفاده از تبلیغات کلیکی یا استفاده از ظرفیت‌های اینفولئنسرهای مختلف باشد.

به مخاطب پاسخ دهید

اینستاگرام از تعامل به عنوان یک معیار کلیدی برای ارزیابی جذابیت محتوا استفاده می‌کند. در واقع، ایجاد محتوایی که کاربران زیادی را درگیر خود کند، راه خوبی برای ورود به صفحه‌ی سرچ اینستاگرام است. یکی از راه‌های تشویق کاربران به تعامل منظم با محتوا، پاسخ دادن منظم به نظرات دنبال‌کنندگان است. به خاطر داشته باشید مخاطب پس از پاسخ دهی به کسب و کار اعتماد پیدا خواهد کرد. البته که یادمان باشد هدف ما از انتشار ویژگی‌های محصول در اینستاگرام جلب توجه و در نهایت خرید از سوی کاربر است. حال این خرید می‌تواند تعامل باشد یا خرید یک خدمت. شاید بتوان گفت هدف اصلی ما در اینستاگرام این است «دل مخاطب را بدست آورید».

محتوای اختصاصی برای اینستاگرام

اینستاگرام برخلاف پینترست، توییتر یا فیسبوک است. اغلب، افرادی که از هر پلتفرم استفاده می‌کنند متفاوت هستند و اگر یکسان باشند، بسیاری از پلتفرم‌های مختلف را برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند. این بدان معناست که به هیچ وجه محتوای رسانه‌های دیگر را استفاده نکنید. شاید در نگاه اول و در نخستین کپی ها، حتی مخاطب بیشتری جلب کنید اما در نهایت به صورت شفاف و واضح به مخاطب خود می‌گویید «ما توان تولید محتوای اختصاصی برای اینستاگرام را نداریم».

همکاری و تعامل

یکی از روش‌های جذب مخاطب در اینستاگرام همکاری با سایر برندها و کسب و کارهاست. ما در صفحات خود اگر خدمتی را عرضه می‌کنیم نمی‌باید به گونه‌ای کار کنیم که محدود شویم. گستره‌ی بیشتر مخاطب می‌تواند به افزایش مشتریان کمک کند. در اینستاگرام می‌توانید با توجه به تعداد فالوئرها با صفحات مختلف با یک برنامه‌ی مدون به صورت هفته‌ای یک بار اقدام به انتشار پست‌های سایر صفحات در حوزه‌ای غیر از کسب و کار خود کنید. این رفتار علاوه بر این که می‌تواند به شناساندن کسب و کار و صفحه‌ی شما کمک کندف در نهایت موجب افزایش تقاضا و مشتریان نیز خواهد شد.

نتیجه گیری

محتوا پادشاه است. محتوا به صورت قطع می‌تواند کسب و کار را تقویت کند و به برندها کمک کند تا جمعیتی بیشتر از دنبال کنندگان را داشته باشند. تولید محتوا برای اینستاگرام می‌باید مطابق با یک برنامه باشد. مخاطب شناخته شود. هدف در دسترس و مسیر قابل ارزیابی باشد و در نهایت به تعامل برسد. در یک جمله می‌توان گفت برای تولید محتوای در اینستاگرام خلاقیت داشته باشید. ما در پیرامحتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کنیم تا بهترین خود در فضای وب باشند.