منابع برای تولید محتوا کدام است؟

منابع برای تولید محتوا

منابع تولید محتوا چیست و کارشناسان تولید محتوا چگونه اقدام به تولید محتوا می‌کنند، از سوالات اساسی افرادی است که به تازگی وارد حرفه‌ی تولید محتوا به عنوان کارشناس تولید محتوا شده‌اند. بدون تردید محتوای خوب و ارگانیک می‌تواند مسبب ارزش آفرینی برای برند تجاری و کسب‌وکار شود. اما این محتوا چگونه تولید می‌شود؟ کارشناس تولید محتوا از چه منابعی برای تولید محتوا استفاده می‌کند؟ آیا کارشناس محتوا برای تولید محتوا نیاز به تسلط کامل به موضوع دارد؟ بهترین منابع برای تولید محتوا کدام هستند؟ این چنین سوالاتی را می‌توان جزو پرسش‌های متداول و مهم کارشناسان تازه کار تولید محتوا دانست. در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. بنابراین همراه ما باشید.

تولید محتوا چگونه است؟

تولید محتوا، می‌تواند به صورت محتوای متنی، تصویری (عکس، ویدئو، موشن، اینفوگرافی به صورت کلی محتوای تصویری)، موسیقی و صدا (پادکست) باشد. به نوعی هرگونه فعالیتی که منجر به جذب مخاطب شود، می‌تواند یک نوع تولید محتوا محسوب شود. کارشناسان تولید محتوا می‌توانند به صورت تخصصی بر روی یک موضوع کار کنند. آن‌ها در طول عمر کاری خود تنها یک رشته را برای نوشتن انتخاب کرده‌اند. این امکان وجود دارد رشته‌ی انتخابی، رشته‌ی تحصیلی دانشگاهی آن‌ها باشد یا خیر. اما در طول زمان، مطالعه و مرور منابع مختلف مسبب شده است آن‌ها اطلاعات کافی برای پاسخ‌گویی به سوالات و نیازمندی مخاطب با تولید محتوا را داشته باشند. به صورت کلی می‌توان گفت فردی که به عنوان کارشناس تولید محتوا مشغول به فعالیت است، اطلاعات کافی در مورد نگارش صحیح دارد، کتاب می‌خواند. با نگاه تحلیلی به تولیدات محتوای رقبا می‌نگرد. تا آنچه به عنوان خروجی در فضای وب قرار می‌دهد از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

منابع تولید محتوا چیست؟

منابع کارشناس محتوا برای تولید محتوا می‌تواند اطلاعات شخصی او باشد. اما این اطلاعات برای نگارش، ساخت ویدئو، موشن، پادکست و وبلاگ‌نویسی و سایر انواع محتوا می‌بایست مورد راستی آزمایی توسط خود او قرار گیرد. اصل نخست در تولید محتوا، مخاطب است. محتوا برای جذب مخاطب و آغاز سفر مشتری نوشته یا ساخته می‌شود. تولیدکننده‌ی محتوا زمانی می‌تواند از تجربه‌ی شخصی خود استفاده نماید که علاوه بر جامع بودن به رفع نیاز و رسیدن به پاسخ مطمئن به مشتری کمک نماید. بنابراین می‌توان به این نتیجه کلی رسید که کارشناس تولید محتوا، می‌بایست از منابع مختلف برای تولید محتوا استفاده نماید. به همین خاطر است که تولید یک محتوای جامع و کامل شاید به ساعت‌ها و روزها زمان برای جستجو و تکمیل اطلاعات نیاز داشته باشد. چالش بزرگ برای تولید محتوا منابع تولید محتوا است. مهم‌ترین و بهترین منابع برای تولید محتوا را می‌توان این گونه دسته‌بندی کرد:

مقالات علمی  ISI

یکی از منابع مهم برای تولید محتوا، مقالات علمی، Scopus، ISC،ISI است. مقالات ISI منطبق بر یک استاندارد جهانی نوشته می‌شوند. در ضمن نتیجه‌ی جدیدترین تحقیقاتی هستند که توسط اساتید مختلف انجام شده است. این مقالات در پلتفرم‌های مختلفی منتشر می‌شود و به صورت رایگان و غیر رایگان برای دانلود، مطالعه و بهره برداری وجود دارند. از مهم‌ترین پایگاه‌های انتشار مقالات می‌توان به Elsevier اشاره کرد.

کتاب

کتاب‌های مختلف یکی دیگر از منابعی هستند که تولیدکنندگان محتوا از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها با خواندن کتاب، می‌توانند یک دید کلی از موضوع بدست آورند و نسبت به خلاصه‌نویسی و ذکر نکات کتاب به صورت مجزا از آن اقدام کنند. در این مرحله یک بار دیگر این نکته را متذکر می‌شویم که انتخاب کتاب برای تولید محتوا می‌بایست مطابق با اهداف بازاریابی و در جهت رفع نیاز مشتری و پاسخ گویی به سوالش باشد.

سایت‌های داخلی و خارجی

سایت‌های مختلفی وجود دارند که به صورت روزانه تولید محتوا می‌کنند. کارشناسان محتوای این سایت‌ها از منابع مختلفی برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. اگر موضوعی در حال حاضر جزو ترندهای روز است و در وب سایت یک کسب‌وکار هیچ گونه محتوایی در آن باره تولید نشده است، می‌توان با مطالعه‌ی چندین مقاله به یک دید مناسب از موضوع رسید و نسبت به تولید محتوا اقدام کرد. این نوع شیوه‌ی تولید محتوا ارزشمندی بسیار کمی دارد. زیرا تلاش بر این است که محتوای تولید شده از منابع موثق، ارزشمند و ارگانیک باشد. صد البته که استفاده از چندین منبع و تغییر لحن آن‌ها، نه تنها به متن آسیب می‌رساند بلکه نمی‌تواند مخاطب موثری را جذب نماید.

کارشناس تولید محتوا چه کتابی باید بخواند؟

کتاب خواندن، تجربه‌ی زندگی نشده است. کارشناس تولید محتوا، یک کتاب‌خوان حرفه‌ای است. او می‌تواند با خواندن کتاب‌های مختلف تصاویر مختلف را در ذهن خود بی‌آفریند. خلق تصاویر گوناگون توسط کارشناس محتوا با کتاب خواندن در طولانی مدت به او کمک می‌کند تا برای مخاطب بهتر بنویسد یا تصویر کند. اما به صورت کلی می‌توان گفت یک کارشناس تولید محتوا می‌بایست کتاب‌های زیر را خوانده باشد. این کتاب‌ها به ایجاد تصویری بهتر برای او از محتوا و تاثیر آن بر مخاطب آگاه می‌کند.

کتاب  Everybody Writes

این کتاب در ایران با ترجمه‌ی “همه نویسنده‌ایم” منتشر شده است. در این کتاب راهبردهای مختلف برای خلق و انتشار محتوای ارزشمند بازگو شده است. برای تولیدکنندگان این کتاب می‌تواند نخستین گام برای بهتر شدن باشد. کتاب همه نویسنده‌ایم، به عنوان یک منبع بین المللی برای کارشناسان تولید محتوا در دنیا شناخته می‌شود. در این کتاب از اهمیت نوشتن و افزایش ارزشمندی و جایگاه نوشتن نسبت به گذشته صحبت شده است. آن هندلی (Ann Handley) نویسنده‌ی این کتاب برخلاف بسیاری از کارشناسان موفق تولید محتوا که معتقد هستند نوشتن یک امری ذاتی است، می‌گوید نوشتن را یک امر اکتسابی می‌داند. او برای اثبات عقیده‌ی خود روش‌های موثری برای نگارش خوب و موثر را بیان می‌کند. می‌توانید کتاب “Everybody Writes” را مطالعه کنید.

کتاب Marketing ۴.۰؛ Moving from traditional to digital

این کتاب در ایران با نام «نسل چهارم بازاریابی» ترجمه و به چاپ رسیده است. فلیپ کاتلر (Philip Kotler) یکی از نویسندگان این کتاب است که نقش مهم آن در دنیای بازاریابی محتوایی و بازاریابی دیجیتال به شکل امروزی غیر قابل انکار است. در این کتاب خواندنی و جذاب که می‌توان آن را به تمامی افرادی که در حوزه‌ی دیجیتال مشغول به کار هستند توصیه کرد مباحث مختلفی چون تولید محتوا، بازاریابی محتوا، بازایابی همه کاناله و مدیریت ارتباط با مشتری اجتماعی بررسی شده است. کارشناس تولید محتوا با استفاده از این منبع تولید محتوا می‌تواند تشخیص دهد که جابه‌جایی‌های قدرت و تاثیر ارتباطات دیجیتال در حلقه‌های مشتریان چگونه است و از چه طریقی می‌توان آن‌ها را به مزیت تبدیل کرد. می‌توانید کتاب “Marketing 4.0 moving from traditional to digital” را مطالعه کنید.

کتاب Epic Content Marketing

این کتاب با عنوان بازاریابی پرمحتوا یا بازاریابی محتوای حماسی در ایران ترجمه شده است. جو پلیستی (Joe Pulizzi) نویسنده‌ی این کتاب یکی از برجسته‌ترین متخصصین حوزه‌ی بازاریابی محتوا در دنیا شناخته می‌شود. طبیعی است خواندن این کتاب می‌تواند برای کارشناس تولید محتوا، تجربه‌ای مستقیم از بروزترین تجربیات یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محتوای حال حاضر دنیا باشد. او در این کتاب با طرح مسائل مختلف نشان می‌دهد که چگونه محتوا می‌تواند به خلق ارزش منجر شود. در نهایت ارزش ایجاد شده توسط محتوا می‌تواند به ترغیب افراد برای تبدیل شدن به مشتری بی‌انجامد. در این کتاب که به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تولید محتوا شناخته می‌شود، نویسنده با آموزش گام به گام فرآیندهای تولید محتوای آموزنده، سرگرم کننده و تاثیرگذار به پرورش ذهن خواننده جهت تولید محتوای بهتر کمک می‌کند. می‌توانید کتاب “Epic Content Marketing” را مطالعه کنید.

کتاب محتوای درونگرا

این کتاب در بازار جهانی به عنوان Inbound Content منتشر شده است. جاستین چمپیون (Justin Champion)، نویسنده‌ی این کتاب در این کتاب تلاش کرده است که نحوه‌ی گسترش استراتژی محتوا را توضیح دهد. خواننده این کتاب که به عنوان یکی از معروف‌ترین منابع برای تولید محتوا محسوب می‌شود پس از خواندن این کتاب می‌تواند ضمن شناخت مخاطب، آموزش می‌بیند که چگونه او را تبدیل به lead و سپس مشتری نماید. به عقیده‌ی جاستین چمپیون، محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار داستان سرایی قدرتمندی دارد و پر است از ایده‌های خلاقانه. می‌توانید کتاب “Inbound Content” را مطالعه کنید.

کتاب They Ask, You Answer

کتاب “آن‌ها سوال می‌پرسند و شما پاسخ می‌دهید” یک شعار اساسی دارد «فروختن را متوقف کنید.». مارکوس شیردن (Marcus Sheridan) نویسنده‌ی این کتاب رویکردی متفاوتی به ارتباط با مشتریان، بازاریابی محتوا و فروش دارد. رویکردی که به عقیده منتقدان این کتاب می‌تواند مسبب انقلابی در حوزه‌ی تولید محتوا باشد. نویسنده‌ی کتاب در کتاب خود توضیح می‌د‌هد دیگر زمان آن فرارسیده است که به جای فروش به سمت ارایه اطلاعات و آموزش درست حرکت کنیم. محتوای این چنینی می‌تواند مسبب ایجاد رتبه‌ی خوب در موتورهای جستجو شود. در این کتاب مثال‌های بی‌بدیل و عینی از نحوه‌ی کار نویسنده با تغییر استراتژی‌های بازاریابی محتوایی بازگو و به جز بررسی شده است. می‌توانید کتاب “They Ask, You Answer” را مطالعه کنید.

نقش منابع برای تولید محتوا در کیفیت محتوا

برای نوشتن یک کلمه در مورد موضوعی خاص که تجربه‌ی درستی را به مخاطب منتقل کند، نیاز به بیش از ۱۰۰ ساعت خواندن موثر است. ما در پیرامحتوا از محتوای موثر و ارزشمند صحبت می‌کنیم. محتوای ارزشمند ناشی از تلاش و کوشش است. همان طور که می‌دانید طبق آخرین آمار منتشر شده توسط وردپرس، روزانه بیش از ۲.۷ میلیون محتوا در وب‌سایت‌های مختلفی که از سیستم‌های وردپرس استفاده می‌کنند، منتشر می‌شود. اما آیا تمامی این محتواهای تولید شده می‌توانند رتبه‌ی خوبی در موتورهای جستجو بگیرند؟ طبیعتا خیر! پس محتوایی می‌تواند ارزشمند باشد و موجب روشنگری شود که با مطالعه تدوین و نوشته شده باشد. محتوای ارزشمند و ارگانیک، از بهترین منبع برای تولید محتوا استفاده کرده است. در این محتوا ارزش مخاطب و پاسخ‌دهی به او در اولویت است.

چگونه از منابع برای تولید محتوا استفاده کنیم؟

تاکنون منابع مختلفی را برای تولید موثر و ارزشمند محتوا معرفی کرده‌ایم. البته بخش کتاب‌های ارزشمند به عنوان منابع اصلی و بین المللی تولید محتوا به صورت متنی و تصویری همچنان در طول زمان بروز خواهد شد. هم‌چنین بزودی لینک دانلود رایگان این کتاب‌ها در اختیار مخاطبین پیرامحتوا، تولیدکنندگان و کارشناسان تولید محتوا قرار خواهد گرفت. کارشناس محتوا می‌بایست پیشرفت خود را در تولید محتوا یک پروسه ببیند. او نباید احساس کند که در مدت کوتاهی می‌تواند با خواندن منابع مختلف تفاوت قابل توجهی در نگارش و محتوای متنی خود ایجاد کند. زیرا تاثیرگذاری هر کدام از منابع مختلف در طول زمان خود را نشان خواهد داد. با این وجود بهتر است در گام اول برای نگارش محتوا، دیدگاه‌های مختلف را بررسی کرد. پرسش‌های مخاطب را شناخت و به آن‌ها پرداخت. علاوه بر این می‌توانید می‌توانید مقاله “دلائل اهمیت محتوا در بازاریابی چیست؟” را بخوانید.

سئو تولید محتوا

برای تولید محتوا علاوه بر مخاطب بهتر است به سایت اصلی گوگل نیز بروید. گوگل تلاش کرده است در دستورالعمل‌های خود نکاتی ریز و بسیار موثر را بیان کند. یکی از آن‌ها رعایت استاندارد ویژه‌ی گوگل است. محتوای ارزشمند تنها با کلمه‌ی کلیدی دیگر شناخته نمی‌شود. رعایت اصول سرپ گوگل نمی‌تواند به رتبه گیری محتوا کمک نماید. بلکه آن چه مهم است، ایجاد ارزشمندی برای مخاطب است. در آپدیت ۲۰۲۲ گوگل که در هفته‌های اخیر انجام شده است Helpful Content توسط گوگل مطرح شده است. موتورهای جستجوی گوگل با استفاده از هوش مصنوعی متونی که ارزشمندی ندارد و تنها برای فریب آن‌ها نوشته شده را شناسایی می‌کنند و رتبه را از آن‌ها می‌گیرند. در این صورت برگشت به حالت اولیه برای وب‌سایت بسیار سخت است. از این رو بهتر است تولیدکنندگان محتوا نیز به این سمت گام بردارند تا توسط گوگل حذف نشده اند.

Helpful Content  در آپدیت گوگل چه کار می‌کند؟

مهم‌ترین وظیفه‌ی این فاکتور در گوگل آن است که ببیند کدام محتوا برای مخاطبین بهتر است. کدام محتوا می‌تواند به سوالات آن‌ها پاسخ دهد. در این کاربری جدید موتور جستجوی گوگل، محتوای غیر ارزشمند توسط گوگل شناسایی می‌شود و از ایندکس آن جلوگیری می‌شود. از این رو می‌توان گفت که وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارها می‌بایست مشخص کنند که می‌خواهند با محتوای غیر مرتبط و غیر قابل قبول ادامه دهند یا خیر. زیرا با ادامه دادن صفحات آن‌ها به رتبه‌های بسیار پایین‌تر نزول خواهد کرد. در ضمن بالا آمدن (رتبه گرفتن) یا برگشتن دوباره برای آن‌ها با سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌شود.

نتیجه‌گیری

تمامی مواردی که در مورد بهترین منابع تولید محتوا نام برده شد می‌تواند به کارشناس تولید محتوا برای خلق محتوای بهتر کمک کند. اما برای یک کارشناس محتوای خوب بودن فراتر از تمام استعدادها و کوشش‌ها، خواندن کتاب و مقالات به زبان اصلی، بررسی و منبع‌یابی می‌تواند جزو اعمال مهم باشد. ما توصیه می‌کنیم که بیشتر و بیشتر کتاب بخوانید. به همین خاطر بزودی تعداد کتاب‌هایی که به عنوان منبع برای تولید محتوا معرفی کرده‌ایم را بیشتر خواهیم کرد. علاوه بر آن لینک دانلود این کتاب‌ها را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد. ما در پیرا محتوا رسالت خود را آموزش و بهبود وضعیت محتوا و بازاریابی محتوا می‌دانیم.

شعار ما این است که تیم محتوای شما هستیم و اصل اساسی ما می‌گوید که برای افزایش کیفیت محتوای تولید شده توسط رقبایمان تلاش کنیم، زیرا پیشرفت آن‌ها می‌تواند در طولانی مدت به پیشرفت تولید محتوا در این مرز و بوم شده و در نهایت منجر به رقابت سازنده و پویای ما در پیرا محتوا خواهد شد.